Aktualności

Facebook

Podwyżki dla nauczycieli – działania ZNP, odpowiedzialność MEiN

9 lutego 2022

– Od stycznia 2022 r. duża część nauczycieli w Polsce otrzymuje dodatek wyrównawczy, bo ich pensja jest niższa od wynagrodzenia minimalnego – mówił dzisiaj, 9 lutego prezes ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej. – Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło o 210 zł – do 3010 zł. Natomiast młody nauczyciel z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym zarabia obecnie 2949 zł brutto, czyli o 61 zł mniej niż wynosi nowa stawka dla osób bez wykształcenia pedagogicznego i pracujących na najniższej krajowej pensji!

Po przebrnięciu przez staż i postępowanie kwalifikacyjne, stażysta zostaje nauczycielem kontraktowym. Co oznacza podwyżkę wynagrodzenia. Teraz już nie zarobi o 61 zł mniej niż wynosi pensja minimalna, ale 24 zł więcej niż wynagrodzenie minimalne – 3034 zł brutto, czyli ok. 2500 zł “na rękę”.

– Aby zatrzymać już pracujących nauczycieli w zawodzie i przyciągnąć do niego młodych trzeba szybko podnieść płace w edukacji. Inaczej czeka nas – społeczeństwo – nauczycielski kryzys kadrowy i ogromne problemy z zapewnieniem dzieciom dostępu do nauki, bo nie będzie nauczycieli – podkreślił prezes ZNP.

Dlatego Związek opracował obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Zebraliśmy pod nim ponad 250 tysięcy podpisów i złożyliśmy w Sejmie. 

Więcej TUTAJ

Relacja Głosu Nauczycielskiego:

https://glos.pl/znp-podwyzki-dla-nauczycieli-sa-mozliwe-dzisiaj-w-sejmie-pierwsze-czytanie-inicjatywy-obywatelskiej-godne-place-i-wysoki-prestiz-nauczycieli