Maria Danuta Jędrasik
M A R I A D A N U T A J Ę D R A S I K
Urodziła się 2 stycznia 1938 r. w miejscowości Stok w pow. Opoczno. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Tomaszowie Mazowieckim 15 sierpnia 1956 r. rozpoczęła pracę w Publicznej Szkole Podstawowej w Psarach pow. Opoczno. W 1958 r. przeprowadziła się do Słupska i podjęła pracę w Szkole Podstawowej dla Pracujących, potem kolejno w Szkole Podstawowej nr 8 i w Szkole Podstawowej nr 1, w tej ostatniej – do roku 1990. Pracując zdobywała kwalifikacje w Studium Nauczycielskim, ukończyła Wyższe Studia Zawodowe oraz szereg kursów. Będąc czynnym nauczycielem mocno angażowała się w pracę szkoły. Przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej zespołu samokształceniowego nauczycieli klas I-III, była opiekunem praktyk studenckich, brała czynny udział w eksperymencie wprowadzania nowoczesnych metod nauczania matematyki w klasach I-III. Była współorganizatorem wielu miejskich konkursów ortograficznych dla uczniów klas młodszych. Sprawowała opiekę nad Klubem Młodych Nauczycieli oraz Klubem Nauczycieli Plastyków działającymi w latach 1985 -1990 przy Okręgu ZNP w Słupsku. Organizowała warsztaty twórcze nauczycieli literatów, a także plenery plastyczne dla plastyków. Będąc członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego pracowała we wszystkich jego strukturach organizacyjnych. Pełniła funkcję sekretarza, a następnie prezesa Ogniska. W tym czasie organizowała wiele festynów i spotkań integrujących pracowników oświaty. W 1983 r. już jako wiceprezes Zarządu Oddziału brała udział w reaktywowaniu ZNP w mieście Słupsku oraz w województwie słupskim. Podczas wszystkich narad i spotkań ze środowiskiem nauczycielskim wykazywała twórczy charakter ZNP podkreślając liczne zasługi Związku od chwili jego powstania. W dalszej kolejności była wybrana na Prezesa Okręgu w Słupsku. W tym czasie dbając o promocję ZNP i poprawę życia środowiska oświatowego budowała wysoką jego rangę poprzez ścisłą współpracę z administracją oświatową, samorządową, a także z organizacjami społecznymi i związkowymi innych branż. Została wybrana na członka Zarządu Głównego ZNP w Warszawie, a w kadencji 1986-1990 również członka Prezydium ZG ZNP. Organizowała szereg akcji protestacyjnych w latach 1980 – 1990. Kultywowała pamięć o wybitnych działaczach oświatowych spisując ich wspomnienia i zabiegając o ich rozpowszechnianie w formie okolicznościowych broszur.
Koleżanka Danuta Jędrasik była nieprzeciętnie zaangażowana w sprawy nie tylko związkowe, ale także zawodowe i społeczne. Przez szereg lat była społecznym opiekunem rodzin zastępczych. Aktywnie uczestniczyła jako członek w pracach Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego w Słupsku: organizowała spotkania nauczycieli nowatorów. Wspólnie z Kuratorium Oświaty aranżowała spotkania pokoleń ze wspomnieniami nauczycieli pracujących w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Z ramienia ZG ZNP brała udział w pracach Rady Redakcyjnej Wydawnictwa Pedagogicznego w Kielcach.
Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w pracę Sekcji Emerytów i Rencistów pełniąc funkcję przewodniczącej Okręgowej SEiR w Słupsku, a następnie wiceprzewodniczącej przy Zarządzie Okręgu Pomorskiego w Gdańsku.
Zainicjowała przyjęcie przez ZG ZNP obiektu po byłym Domu Dziecka w Ustce przy ul. Kopernika 5 wraz z przyległym terenem na Ośrodek Leczniczo-Wypoczynkowy. Systematycznie propagowała działalność ZNP w prasie lokalnej, związkowej, radiu i telewizji. Opracowała Informator z komentarzami aktów prawnych, ze wzmiankami bieżących problemów i wnioskami do dalszej pracy. Była inicjatorem i organizatorem I Zlotu Gwiaździstego w Krzyni (powiat słupski) dla emerytów i rencistów Okręgu Pomorskiego ZNP. Od tej pory zloty gwiaździste, a obecnie Pomorskie Zloty Seniorów są kontynuowane w każdym roku. Pałeczka gospodarza przechodzi każdorazowo do innego gospodarza z Okręgu ZNP, a uczestnicy w liczbie kilkuset osób mają możliwość zwiedzania uroczych zakątków województwa i wzajemnej integracji poprzez wspólnie spędzony czas.
Maria Danuta Jędrasik wchodziła w skład komitetu organizacyjnego obchodów 100-lecia ZNP w Gdańsku i w Słupsku. Była autorką i realizatorką wielu cennych pomysłów związanych z obchodami tej rocznicy. Opracowała Kalendarium 60-letniej działalności ZNP w Słupsku (1945-2005), po czym wygłaszała krótkie prelekcje na ten temat dla emerytów i rencistów w czasie ich comiesięcznych spotkań. Od roku 2000 systematycznie co kwartał, opracowywała informatory: Okręgowej SEiR oraz Oddziałowej SEiR będące kompendium wiedzy o działalności ZNP, prawie oświatowym i wielu innych dziedzinach, czyniąc to do chwili wyjazdu na stałe ze Słupska do innego województwa.
Przez szereg lat pełniła funkcję społecznego opiekuna rodzin zastępczych. Za zaangażowanie w pracę dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczą była wielokrotnie nagradzana licznymi nagrodami i odznaczeniami zarówno państwowymi jak i resortowymi.
Funkcje pełnione w strukturach ZNP:
- Sekretarz Zarządu Ogniska ZNP w Szkole Podstawowej nr 8 w Słupsku 1960-1962
- Prezes Ogniska ZNP w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupsku 1966-1972
- Sekretarz Zarządu Ogniska ZNP w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupsku 1972-1975
- Członek Zarządu Rady Zakładowej ZNP w Słupsku 1975-1980
- Sekretarz Zarządu Oddziału ZNP w Słupsku1980-1981
- Przewodnicząca Wojewódzkiej Grupy Założycielskiej ZNP w Słupsku 04-6.06 1983 r.
- Członek Krajowej Grupy Założycielskiej ZNP 30.05-14.10.1983 r.
- Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Słupsku 31.03.1983 do 12.04.1984
- Członek Zarządu Oddziału ZNP w Słupsku1983-1990
- Prezes Okręgu ZNP w Słupsku 1983-1990
- Członek ZG ZNP i Komisji Pedagogicznej ZG ZNP 1983-1990
- Członek Prezydium ZG ZNP 1986-1990
- Przewodnicząca Okręgowej SEiR ZNP w Słupsku 1998-2000
- Członek Prezydium i Zarządu Okręgu ZNP w Słupsku 1998-2000
- Wiceprzewodnicząca Okręgowej SEiR ZNP w Gdańsku 2000-2002
- Członek Zarządu Okręgu Pomorskiego w Gdańsku 2000-2002
- Członek Zarządu Oddziałowej SEiR w Słupsku 2002
Została uhonorowana następującymi nagrodami i odznaczeniami:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Złoty Krzyż Zasługi
- Medal Komisji Edukacji Narodowej
- Medal 40-lecia Polski Ludowej
- Złota Odznaka ZNP
- Medal „Zasłużony dla ZNP” z okazji 95-lecia ZNP
- Medal „Za szczególne zasługi dla ZNP” (z okazji 100-lecia ZNP)
- Honorowa Odznaka „Za zasługi dla woj. słupskiego”
- Medal „Za zasługi dla miasta Słupska”
- Nagroda Prezydenta Miasta Słupska
a także
- dwukrotnie: Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania
- dwukrotnie: Nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania
- Odznaka „Przyjaciel Dziecka” TPD.
Oprócz powyższych odznaczeń i nagród podczas obchodów 105 rocznicy powstania ZNP została wyróżniona Tytułem Honorowego Prezesa Okręgu ZNP
w Słupsku nadanym przez Zarząd Główny ZNP.
Jesienią 2011 r. kol. Jędrasik wyprowadziła się z naszego miasta do odległego regionu Polski z powodów rodzinnych, ale do końca interesowała się Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, który stanowił nieodłączną część Jej życia.
Cześć Jej pamięci!
30.11.2024 r.