Aktualności

Facebook

Historia Chóru

Historia Chóru Academia Musica przy ZNP w Słupsku

Chór ZNP Academia Musica w Słupsku powstał w 2005 r z inicjatywy obecnej dyrygentki Jolanty Otwinowskiej, która jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Przez 28 lat kształciła studentów m.in w zakresie dyrygowania na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Początki działalności zespołu były niezwykle trudne, szczególnie z powodu znikomej ilości chętnych miłośników śpiewu chóralnego. Dopiero od 2009 r chór pracuje regularnie nad repertuarem, a skład powoli zaczął się stabilizować. Wśród chórzystów są nie tylko nauczyciele, ale również reprezentanci różnych zawodów : urzędnicy, lekarze, mikrobiolodzy, leśnicy, inżynierowie i inni.

Jolanta Otwinowska z ogromnym zaangażowaniem kształci emisję głosu często bardzo dorosłych chórzystów. Dzięki temu chór ma na swoim koncie sukcesy związane z uczestnictwem w wielu konkursach chóralnych m.in. :

 

Oprócz tego chór Academia Musica bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta.

Na czas pandemii zostały zawieszone próby, ale to nie oznacza, że chór przestał śpiewać. Z inicjatywy dyrygentki Jolanty Owinowskiej, powstały dwa projekty zdalne. Chórzyści dostali do zaśpiewania i samodzielnego nagrania partie głosowe, które później zostały złożone w domowym studio. Tak powstał film z utworami: ,,Dostojno” R.I.Drozda i ,,Ojcze nasz” S.Moniuszki, który był dedykowany służbom medycznym oraz film z kolędami w okresie światecznym.

Nie była to praca łatwa, zważywszy, że większość chórzystów nie ma wykształcenia muzycznego

i nie czyta nut. Jednak ogromne zaangażowanie dyrygentki i  praca on-line przyniosły wspaniałe efekty.

Od szesnastu lat chór Academia Musica rozwija się i staje się co raz bardziej uznanym chórem w świecie chórów amatorskich. Jest to niepodważalną zasługą dyrygentki Jolanty Otwinowskiej, która swoją pasją i ogromnym zaangażowaniem potrafi zarazić najbardziej opornych. Jej determinacja w dążeniu do podwyższania poziomu, w dochodzeniu do perfekcji w wykonywanych utworach, jest godna najwyższego podziwu.

Prezes chóru Academia Musica – Beata Janta-Lipińska